ULUSLARARASI BİR METRE SINIFI

INTERNATIONAL ONE METRE CLASS - IOM

Uluslararası 1 Metre sınıfı WS (World Sailing - Uluslararası Yelken Federasyonu) bünyesinde faaliyet gösteren bir sınıftır. Kısaca IOM olarak adlandırılır. WS Radio Sailing Birliği tarafından yönetilen ve WS tarafından onaylanmış dört model yelken sınıfından birisidir. IOM sınıfı diğerlerinin içinde en yaygın olan sınıftır. Oldukça kısıtlayıcı sınıf kurallarına sahiptir. Bu kısıtlamalar teknenin daha düşük maliyetlerle üretilebilmesini sağlar. Yeni başlayan bir kişinin bile rahatlıkla donatıp kullanabileceği yapıda bir teknedir. Aynı zamanda kolay taşınabilir olması bu sınıfın tercih edilmesindeki bir başka etkendir.

Sınıf kurallarınca teknenin şekli boyutları ve arma ölçüleri belirli kriterlere göre tanımlanmıştır. Bir teknenin IOM sınıfında yarışabilmesi için sınıf kurallarına %100 uyumu zorunludur.

Sınıf kuralları, arma ve yelkenler konusunda oldukça kısıtlayıcı olmasına karşın gövde şekli konusunda bu kadar sıkı değildir. Bu sayede aynı ana hatlara sahip fakat farklı şekillerde gövde dizaynları imal edilebilmektedir. Karbon ve kevlar türü malzemeler gövde imalatında kullanılamazlar. Ancak salma, dümen ve bazı harektli parçalar için böyle bir kısıtlama yoktur. 

Sınıf kuralı teknede uzaktan kumanda için sadece iki kanal kullanımına izin vermektedir. Bu sebeple bir dümen servosu ve bir yelken vinci kullanılmakta ana yelken ve flok paralel olarak hareket etmektedir. Günümüzde yaygınlaşan telemetri sistemli kumandaların sağladığı özelliklerde yasaklanmıştır. Tekneden kumandaya pil durumu ve sinyal seviyesi dışında her türlü veri aktarımı yasaklanmıştır. 

Teknede 3 adet arma bulunur ve Rig A, B ve C olarak adlandırılır. Rig A hafif hava, Rig B orta hava ve Rig C sert hava için kullanılır. Arma olarak tanımlanması her 3 Rig’in kendi direk bumba ve donanımlarına sahip olmasından dolayıdır.  Bir başka deyişle bir direk ve bumba üzerine gerektiğinde daha küçük yelken donatmak veya camadan vurmak yerine komple arma değişimi yapılmaktadır.

World Sailing tarafından tanınan radyo yelken sınıfları IRSA - Uluslararası Radyo Yelken Birliğince yönetilmektedir. Diğer sınıflardan oldukça yaygın ve kalabalık olan IOM sınıfı ise IRSA'ya bağlı IOMICA adlı uluslararası sınıf birliği ile yönetilmektedir.
Türkiye'de ise radyo yelken branşı, yukarıdaki uluslararası birliklere bağlı olarak, Türkiye Yelken Federasyonu bünyesinde Radyo Kontrollü Model Yat Komitesi tarafından yönetilmektedir.  

worldsailing

IRSA Logo 2

IOMICAbanner

Tyf Logosu cmyk 3